Синевирська рада » Мінеральні води Міжгірщини
СИНЕВИРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Мінеральні води Міжгірщини
Кількість переглядів: 867
29 Квітня 2017

Мінеральні води Закарпаття є унікальними і ні в чому не поступаються відомим брендам Кавказу, Франції, Чехії, Польщі.

В Міжгірському районі знаходяться декілька родовищ вуглекислих мінеральних вод, а саме: Соймівське, Келечинське, Верхньобистрянське. Кількість мінеральної води в цих родовищах обчислюється мільйонами тонн.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAМінеральна вода Сойми

Аналогічних до соймівської мінеральної води в Україні нема. Це вода середньої мінералізації, гідрокарбонатно-хлоридна, натрій-кальцієва. Гази — вуглекислота та сірководень.

Лікувальні властивості води як при зовнішньому використанні в купальнях, так і питному застосуванні були відомі населенню ще з XVIII століття. Наприкінці XIX ст. поблизу поселення Міжгір’я (Волове) в с.Сойми приватні підприємці на джерелах мінеральних вод на лівому березі р. Репинки відкрили водолікарню, де готували вуглекислі ванни, а на початку XX століття тут були споруджені невеликі помешкання для житла.

В 1876 році соймівські джерела “межи бродами і під клівами” (г.Кліва) на берегах річки Репинки наводяться у списку 234 відомих мінеральних вод Закарпаття.

В 1900 році після визначення хімічного складу соймівських мінеральних джерел цей район був визнаний курортною місцевістю. Свого розквіту курорт Сойми набув у 1910-1914 рр., проте в період Першої світової війни він був повністю знищений.

Приватні підприємці на місці попередньої споруди відкрили невеличку водолікарню, яка ще існувала у 1935 році. Припускається, що назва Сойми походить від “соімення” – злиття двох рік Репинки і Ріки у вузькій долині між горами.

Визначні лікувальні властивості мінеральної води Сойми зумовлені насамперед високим вмістом мінеральних солей, зокрема кальцію і магнію.

Мінеральна вода Сойми призначається при захворюваннях шлунка з різним рівнем кислотоутворення, супутніх захворюваннях жовчного міхура та підшлункової залози.

kelechin1Мінеральна вода Келечинська

Залізисті джерела Келечина наводяться Szabo S. у переліку 234 відомих мінеральних вод Закарпаття ще в 1876 році.

В 1935 Wiesner F. відзначав, що на лівому березі р.Репинки на відстані в 500 кроків від дороги в с. Келечин є джерела вуглекислої залізистої води, яка придатна для розливу.

В 50-ті роки були пробурені свердловини на правому березі ріки за 2км від села. Розлив мінеральної води Келечинська з використанням різних методів стабілізації заліза періодично проводився з 1987 року.

Келечинська мінеральна вода використовується для питного лікування.

Вона не тільки насичує організм цінними елементами – залізом, кальцієм, магнієм, марганцем, але й допомагає звільненню його від шлаків, токсинів та сечового піску.