Синевирська рада » Болота Замшатка та Глуханя
СИНЕВИРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Болота Замшатка та Глуханя
Кількість переглядів: 863
29 Квітня 2017

 

bolotoЦікавим куточком НПП «Синевир» є верхове болото Глуханя, що знаходиться у верхній частині с. Негровець. Цей унікальний обєкт є найбльшим сфагновим болотом у Ґорганах. Воно займає площу 17 га, знаходиться на висоті 608 м над рівнем моря.

На перший погляд ця місцевість малопримітна. Вид мочаруватого поля хіба що скрашують мальовнича гора Мирша, біля підніжжя якої воно розкинулося, та річка Теребля, яка у недалекому сусідстві швидким плином мчить до Тиси. Та, ознайомившись зблизька з Глуханею, миттєво змінюєш думку про болото. Спонукає до цього буйна фантазія природи.

1280px-drosera_rotundifolia_leaf1Драговину вона наділила безліччю рослин, у тому числі рідкісних видів. Окремі з них рідко зустрічаються не лише на Закарпатті, а й в Україні. У скарбниці Глухані, яка вщерть вкрита сфагновим мохом — пухівки, ситник, журавлина звичайна і дрібноплода, водянка чорна, бобівник трилистий, андромеда багатолиста. Глуханя, за твердженнями науковців-дослідників, — майже єдине місце в Українських Карпатах, де зростають осока багнова та плаун заплавний, а особливу популярність болоту принесли кали. Їх тут всього-на-всього декілька. Заселили мочар також ялівець звичайний, вільха сіра, береза приземкувата…

1280px-drosera_rotundifolia1Розповідь про Глуханю була б неповною, якби не згадати ще одну “жительку” болота. Тим паче, спосіб життя її дуже цікавий. Мова про росичку круглолисту. Особлива вона тим, що… комахоїдна.

Росте рослина лиш на торф’яних болотах, інколи повністю вкриває купини моху сфагнума. До речі, товщину приросту моху за рік можна безпомилково визначати за її стеблом: на ньому щорічно утворюються нові розетки — група листків, розташованих на вертикальному стеблі. Саме ці листочки, всіяні жорсткими пурпурно-червоними щетинками, таять в собі небезпеку — могилу для комарів та мушок. Досить комасі приземлитися на росичку, як десятки щетинок захоплюють жертву й клейким соком задушують і топлять. Через кілька днів листочки знову розкриваються — і пастка готова для чергової поживи. Сама природа розпорядилася займатися розбійництвом, бо на грунті, де росте росичка, не вистачає поживних речовин. Між іншим, вона теж лікувальна рослина. Застосовується як заспокійливий засіб при астмі, кашлюку, захворюванні нирок, дихальних шляхів. А соком, який виділяють її листки, виводять бородавки.1024px-drosera_rotundifolia_ne2

Окрім того, на території НПП «Синевир» знаходиться ще одне сфагнове оліготрофне болото Замшатка, площею 4,2 га, яке за складом рослинності та живленням є верховим типом болота і має опуклу сферичну форму. Воно належить до хвойно-чагарникових, сфагнових  і торф’яно-осокових угруповань. Характреною ознакою болота є є сфагнові, рідше зелені мохи товщиною 40 см, які розкинулись густим киоимомо над торфом.