Синевирська рада » Вільшанське водосховище
СИНЕВИРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Вільшанське водосховище
Кількість переглядів: 1228
29 Квітня 2017

igor-melika-treble-ricka-hes36Колючий дріт, щит із написом «Об’єкт під охороною» і зосереджені чоловіки у спецодязі зі справжньою зброєю на поясі без слів сказали, що гребля Теребле-Ріцької гідроелектростанції дотепер залишається одним із стратегічних об’єктів України. За радянської доби тут взагалі не дозволяли зупинятися і тим більше фотографуватися на фоні Закарпатського моря (саме так називають славнозвісне водосховище). У той час за будівництвом ГЕС, а потім і за її роботою, стежило пильне око Москви. У 2011 році Теребле-Ріцька ГЕС відсвяткувала своє 55-річчя.

Після того, як Закарпаття увійшло до складу Радянської України, першочерговим завданням тогочасної влади було показати свою силу і могутність. Будівництво потужної електростанції ідеально вписалося у план дій вищого керівництва. Радянські енергетики, беручись за відповідальну справу, вивчили напрацювання своїх закордонних колег: італійського інженера Мілісні й угорського енергетика Міклоша, складені у 1940-1941 pp., додали свої розрахунки і взялися до роботи.

igor-melika-treble-ricka-hes27Проект будівництва Теребле-Ріцької ГЕС був не лише масштабним, а й оригінальним. Фахівці використали можливість відразу двох річок: Тереблі та Ріки, переливаючи воду з однієї в іншу і використовуючи різницю рівнів їхнього розташування (р. Теребля тече на 210 м вище р. Ріки). Тому й довелося будувати не лише станцію, а й громіздку греблю та дериваційний тунель. Як тільки з розрахунками і паперовою метушнею закінчили, у невеличкі гірські села – Нижній Бистрий та Вільшани – почали з’їжджатися у 1949 році провідні фахівці з усього Союзу. Для приїжджих працівників відразу ж почали будувати гуртожитки, а для звичайних робітників – бараки. Магазин, їдальня та все інше тут теж з’явилися дуже швидко. Мовляв, усе є – лише працюйте.

У 1949 році інженери шукали місце, де річки Теребля і Ріка знаходяться найближче. Таку точку знайшли, і попри те, що обидві річки розділяло аж 4 кілометри, взялися за будівництво тунелю. Роботу вели з обох боків: вільшанського та нижньобистринського. Розрахунки інженерів виявилися настільки точними, що похибка при зустрічі виявилася лише двосантиметровою.igor-melika-treble-ricka-hes34

Швидкість подачі води в трубі – 18 кубічних метрів в секунду. Пробурений в скельній породі тунель зроблений під невеликим нахилом, який закінчується 350-метровою металевою трубою, що йде по поверхні гори під кутом 37 градусів. Товщина стінок труби – 2,5 см, діаметр – 2,2 метра (труба зроблена у Фінляндії). По цій трубі вода розганяється і надходить на три турбіни, що в основному залі ГЕС.

Тереблянське водосховище для ГЕС було споруджене в 1955 році. Площа водного дзеркала – 80 га (при мінімальному рівні води – 72, при максимальному – 90 га). Глибина – 8 м, довжина – понад 10 км, пересічна ширина – 100 м. Водойма вміщує до 24 млн. метрів кубічних води. Висота греблі 46 м, довжина – 153 метри. На її будівництво було витрачено 200 000 кубічних метрів бетону!

Мало хто знає і про те, що пізніше, коли Теребле-Ріцька ГЕС працювала на повну силу, радянські фахівці планували в цьому ж місці побудувати і атомну електростанцію. Для них хорошою приманкою стало водосховище площею у 160 гектарів, вода з якого і мала охолоджувати реактори. Словом, хотіли одним пострілом двох зайців вбити. Проте цим планам так і не судилося втілитися у життя. Сама ж ГЕС за часів СРСР була під посиленою охороною і вважалася стратегічним режимним об’єктом, потрапити на який можна було при наявності необхідного допуску до секретної інформації та відповідного дозволу. Фотоапарати ж відбирали співробітники безпеки.

З будівництвом греблі по річці Теребля бокораші більше не змогли сплавляти ліс.

Сама ж ГЕС вже 55 років працює без збоїв. Фахівці стверджують, що кошти, витрачені на грандіозне будівництво, повернулися державі через 6-7 років після того, як у 1956 році отримали перший струм. Потужність греблево-дериваційної ГЕС 27 000 кВт, а щорічне виробництво електроенергії в середньому (залежно від рівня води в річках) 123 млн. кВт-годин. У той час позитивний досвід планували продовжити і побудувати на гірських річках Закарпаття інші електростанції. Та увагу від малої гідроенергетики відвернули потужні ГЕС, які у той час з’явилися в Радянському Союзі, та й атомні електростанції за цим не забарилися. Тому Теребле-Ріцька ГЕС лишилася єдиною у Європі, яка при виробництві енергії використовує можливості відразу двох річок. Кажуть, щось схоже є і в Грузії, та своя сорочка ближча до тіла.

Турбіни на ГЕС використані виробництва «Уралэлектроаппарат» (СССР, г. Свердловск). Системи подачі масла – фінляндського виробництва, системи контролю швидкості обертання – шведські. Кожна турбіна видає при максимальному навантаженні 9 МВт/год. Турбіни обертаються зі швидкістю 600 обертів за хвилину.

Сьогодні Теребле-Ріцька гідроелектростанція працює у загальній системі електропостачання і в основному підтримує роботу у часи пік, коли на область припадає максимальне навантаження. Втім, станція могла б забезпечити потреби в енергії двох, а то й трьох районів Закарпаття, якби працювала лише для них.

Щодо терміну експлуатації, то проектно було заплановано, що станція зможе пропрацювати 80 років. Та при правильній експлуатації і вчасній заміні необхідних деталей, найпотужніша в області ГЕС може перетворювати силу води в електроенергію значно довше. Із водоймищем дещо інша ситуація. Під час паводків Теребля несе до греблі все те, що у річку викидають люди, які живуть вище за течією. Тому Закарпатське море невпинно забруднюється. Загострили ситуацію масштабні паводки минулих років. І хоча водосховище регулярно розчищають, воно вже на третину вкрите намулом.

Тим не менше, сама ГЕС і її Закарпатське море стали одним із найцікавіших об’єктів краю. І хоча туристам не дозволяють вештатися і тим паче фотографуватися біля самої греблі, достатньо піднятися на одну із гір біля водосховища і ви отримаєте чудові фото на фоні синюватого плеса Закарпатського моря. Хтозна, можливо через кілька десятиліть ці світлини будуть унікальними.

 

За матеріалами: http://igormelika.com.ua/moi-karpati/zhittya-buttya/tereble-ricka-ges-strategichnij-obyekt-v-karpatax

igor-melika-16-17-10-10-2 igor-melika-treble-ricka-hes13
igor-melika-treble-ricka-hes12 igor-melika-treble-ricka-hes1
igor-melika-treble-ricka-hes37 igor-melika-treble-ricka-hes35
igor-melika-treble-ricka-hes38 igor-melika-16-17-10-10-6
igor-melika-16-17-10-10-3