Синевирська рада » Озеро Синевир
СИНЕВИРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Озеро Синевир
Кількість переглядів: 1273
29 Квітня 2017

zakarpat_161_canon-eos-450dНайкрасивішим озером в Україні та родзинкою Українських Карпат є озеро Синевир. Це найбільша водойма Українських Карпат, розташована у верхів’ях річки Тереблі, в наймальовничішому регіоні Закарпаття – Міжгір’ї.

Площа озера становить близько 5 гектарів, живлять його струмки. Відтік води перегороджує гірський обвал, а з самого озера вода просочується через підземні ходи, утворює потік і впадає в Тереблю. Завдяки цій особливості Синевир ніколи не розливається, навіть в найсильніші паводки.

Озеро знаходиться на висоті 989 метрів над рівнем моря, його середня глибина становить 10-12 метрів, а максимальна сягає 24 метрів. З 1989 року на територіях навколо озера був створений Національний природний парк «Синевир».

zakarpat_172_canon-eos-450dОзеро оточене стоп’ятдесятирічними ялинами. Природа в околицях як ніде благотворна, хвоя вікових карпатських смерек наповнює повітря цілющим ароматом. Недивно зустріти тут оленя або гірську косулю: чисельність диких тварин не зменшується завдяки забороні на полювання. Природа біля озера століттями залишається недоторканою.

Головною прикрасою озера є скульптурна композиція«Синь і Вир», вирізана із червоного дерева. У назві озера якраз і відбилася легенда про нещасливе кохання між дівчиною Синь (Ксенею) і юнаком на ім’я Вир.

“Так, подейкують, що в далекі часи місцеві гори належали багатому графові, і люди працювали на нього: пасли овець і корів, рубали ліс. У графа була красуня дочка Синь.

Дівчину звали так тому, що очі її були синішими за саме небо. Одного разу граф узяв дочку з собою в гори. Поки граф перевіряв роботу лісорубів, дочка збирала на поляні квіти. Раптом вона почула звуки сопілки і побачила, що на лузі сидить хлопець і грає. Це був Вир – пастух. Помітивши дівчину, він перестав грати. Так вони познайомилися.

Після цього дівчина стала часто приходити в гори до пастуха. Вони стали часто зустрічатися і покохали один одного. Але батько дізнався про це і заборонив їм зустрічатися. Але не могли вони більше жити один без одного. І тоді граф наказав убити Вира. Люди графа виждали момент і скинули на нього камінь зі скелі.

Дізнавшись про це, Синь побігла до того місця, обняла камінь і заплакала. Довго вона плакала, поки на тому місці не утворилося озеро.

Відтоді вода в озері синя та чиста, як очі Синь, а посередині видно верхівку того каменя.”

vir_and_sinСкульптурну композицію «Синь і Вир» з фігурами легендарних закоханих вирізали скульптори, заслужений художник України Іван Бровді та Михайло Санич. Висота монумента – 13 метрів. Встановлений біля самого берега, він велично відбивається у водному дзеркалі. Сприймається таємниче, як чудова казка про безсмертя кохання…

Насправді ж озеро утворилося в результаті потужного зсуву гірської породи, викликаного землетрусом, близько 10 тисяч років тому. В результаті землетрусу породи перегородили шлях швидкого струмка, утворивши греблю. А улоговина, яка виникла при цьому, стала озером, заповнившись водою трьох гірських струмків.

У Синевирі водиться форелькількох видів, гольян, харіус, річкові раки.

У центрі озера знаходиться маленький острівець, площею всього кілька метрів. Його називають Морським оком через те, що він нагадує зіницю ока. До речі, за окрему плату дістатися на острівець можна на плоту. А ось купатися в озері заборонено. Хоча холодна вода до цього не заохочує – влітку вона прогрівається максимум до 10-12 градусів.

Підняття на гору Озірну

На відстані 5 км над озером височіє гора Озірна, висотою 1496 м.

Дістатися до неї можна йдучи в західному напрямку верхньою стежкою, обходячи озеро з північного боку. Стежка починається за 10 м від дерев’яного двоповерхового будиночка. Стежка йде полого вгору. Не видно ні озера, ні неба – лише крутий схил, вкритий опалою хвоєю, та зелене гілля ялиць і смерек навколо. Стежку перетинає один із струмків, що наповнює озеро: тут можна напитися води та відпочити. Вздовж дороги трапляються зарості малини, ожини, гриби. Далі синьо-біле маркування веде вниз до села Лопушного, тому орієнтуватися треба на зелене.

На північному заході відкривається краєвид на сині пасма гір, зелені долини.

На підніжжі гори Озірної гуляє прохолодний полонинський вітер.

На самій вершині на півночі темніють гори Бескиди, на заході височіє хребет Смерека: там бере свій початок річка Ріка.

synevyr_lake2На сході відкривається панорама Вододільного хребта Українських Карпат. По ньому проходить межа між Закарпатською та Івано-Франківською областями. Видно вершини – Попадя (1740 м), Грофа (1748 м), Сивуля (1818 м).

На Півдні височіють вершини – Кам’янка (1578 м), Негровець (1707 м), Стримба (1719 м).

Це одне з наймальовничіших місць Закарпаття.

Синевирське озеро з гори Озірної здається зовсім маленьким. Звідси воно особливо виправдовує свою назву – «Морське око»: в його чаші чітко видно острівець, ніби зіницю ока.icfh8dbuj8

Погуляти і зробити фотосесію на Синевир приїжджають люди з усіх куточків України. І це недивно, адже пейзажі озера вражають своєю пишністю і надзвичайно мальовничою природою.

Як дістатися:

Бажаючим побувати на Синевирському озері найзручніше взяти за вихідний пункт районний центр – Міжгір’я, до якого легко дістатися автобусом з будь-якого куточка Закарпаття, а також зі Львова, Івано-Франківська, Калуша і Долини.

Туристу, який їде на Закарпаття потягом, слід зійти на станції Воловець. Звідти автобусом дістатися до Міжгір’я (близько 30 км), а вже потім до Синевирської Поляни (27 км), яка розташована на відстані 5 км від славнозвісного озера.