Синевирська рада » НПП “Синевир” просить долучитися до громадського обговорення
СИНЕВИРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
photography
НОВИНИ
Природа
1 Жовтня 2019
Українські та німецькі науковці в НПП «Синевир» обговорювали проблеми закарпатських нацпарків

Протягом 27-30 вересня 2019 року в національному природному парку «Синевир» проходила Міжнародна науково-практична конференція в рамках проєкту Союзу охорони природи Німеччини (NABU) …

Природа
1 Жовтня 2019
У НПП “Синевир” з нагоди 30-річчя відбулася міжнародна науково-практична конференція

У НПП “Синевир” з нагоди 30-річчя відбулася міжнародна науково-практична конференція Науковці та працівники НПП «Синевир» з нагоди його ювілею обговорили функціонування природоохоронних …

Природа
27 Серпня 2019
У Синевирі пройде цикл семінарів “Долина Тереблі без сміття!”

З 27 по 30 серпня ГО “Екосфера” у співпраці з НПП “Синевир” проведе цикл семінарів для активних мешканців громад та органів місцевого …

Природа
15 Квітня 2019
Президент України збільшив площу НПП “Синевир” на 377,8 гектара земель

Указом Президента України від 11 квітня 2019 року № 133/2019 “Про зміну меж території національного природного парку “Синевир” з метою збереження пралісів та …

НПП “Синевир” просить долучитися до громадського обговорення

Впродовж останніх тижнів, у пік туристичного сезону, в соціальних мережах, інтернет-ресурсах та ЗМІ поширювалася різноманітна інформація з негативним відтінком про інфраструктуру довкола озера Синевир, торгівлю місцевих жителів поблизу цього об’єкта, роботу НПП «Синевир» щодо рекреаційної діяльності у згаданому туристичному осередку тощо.

Національний природний парк «Синевир» не залишає поза увагою жодну інформацію, яка висвітлюється публічно, водночас намагається реагувати на всі проблеми і виклики об’єктивно.

Аналізуючи ситуацію, консультуючись з різними фахівцями та проводячи внутрішні наради і дискусії, в нас сформувалася думка, що весь цей потік негативу в інформаційному просторі є цілеспрямованою акцією, яка має певну мету – дискредитувати НПП «Синевир» і озеро Синевир як привабливий туристичний осередок.

Всім відомо, що озеро Синевир – це бренд і, як би банально не звучало, – візитівка Закарпаття.

Більшість туристів, відвідуючи область, їдуть подивитися Морське око. Значна частина туристів їде на Закарпаття саме заради Синевира, а всі інші об’єкти стоять у списку подорожі наступними.

Виявляється, така ситуація не влаштовує деякі інші об’єкти за межами регіону НПП «Синевир».

Окремі з них залучають до себе туристів через туроператорів і екскурсоводів.

Комусь муляє око платний проїзд до озера Синевир. Це одне з питань, яке порушувалося у інформаційному просторі.

Звучали пропозиції повної заборони в’їзду автомобілів до озера, а це 1200 метрів шляху. До речі, поряд з автомобільною дорогою є й лісова стежка, якою можна дістатися до Морського ока пішки.

Втім, дане питання хочемо винести на обговорення широкого загалу.

Як і наступне: чи збирати плату за відвідування озера? Нагадаємо, що зараз кожен відвідувач сплачує 25 грн., школярі і студенти – 10 грн. Окремо здійснюється плата за автомобілі. Місцеві жителі та пільговики проїжджають безкоштовно.

До речі, інші об’єкти, які відвідують туристи, і знаходяться неподалік, та перебувають у приватній власності, видають вхідний квиток у два або три рази дорожче, проте це всіх влаштовує. Претензії тільки до державної установи.

Кошти за відвідування озера Синевир спрямовуються для благоустрою території і ремонту туристичної інфраструктури, оплати праці людей, що трудяться в рекреаційній зоні (робочі місця для місцевих).

Водночас, хотілось би, щоб коментарі були наповнені конструктивом: якщо висловлюється певна думка, наприклад, щодо якоїсь заборони, то хай буде й альтернативна пропозиція. А також добре було би почути й конкретику щодо шляху реалізації запропонованої альтернативи. Бо всі вміють говорити як повинно бути, але не всі мають розуміння, як це втілити в життя.

Наступне питання, яке порушено у мережі – неякісні продукти, що реалізуються місцевими жителями поблизу Синевирського озера.

Перш за все йшла мова про так званий кольоровий мед – це своєрідний цукровий сироп. Такий продукт дійсно реалізується у багатьох туристичних осередках, зокрема й біля озера Синевир. Його проблема лише в тому, що за ним невдало закріпилася назва «мед», бо це насправді не продукт бджолиного походження, а штучний мед з ароматом тієї чи іншої рослини.

Водночас, всі мовчать про високої якості синевирські гриби. По них у сезон приїжджають з усього Закарпаття. Ніхто не каже про трав’яні чаї, які справді смачні і корисні, чи сир, який виготовляють селяни, чи варення з чорниці… Усе це натуральні продукти, що не йдуть у порівняння з тими, які купуємо у магазині, бо останні насичені всілякими шкідливими домішками.

Біля озера Синевир реалізують товари з свого господарства переважно жителі села Синевирська Поляна, де високий рівень безробіття. Для деяких сімей це єдиний спосіб заробітку. І тут відчувається бажання когось створити конфлікт між місцевими жителями та національним парком. Але цього не вдасться.

Від нацпарку вимагають перевірки продукції місцевих жителів, але ж він не може займатися невластивими йому функціями. На це у нашій країні є інші фахові органи.

Водночас, НПП «Синевир» категорично виступає проти реалізації неякісної продукції і закликає всіх, хто задіяний у цій царині, працювати добросовісно. Бо це одна зі складових хорошого іміджу краю.

Як відомо, гастрономія у туристичній сфері відіграє важливу роль. Складається враження, що комусь потрібно змінити потоки туристів: щоб не йшли до озера Синевир, де є не лише красива природа, але й гастрономічна складова та різні атракції, а щоб йшли у інші приватні осередки, менш відомі і, як на нас, не варті конкурувати з тим, що пропонує Міжгірщина; проте мають право боротися за свого туриста, але не за рахунок чорного піару.

Національний природний парк «Синевир» непокоїть така ситуація, коли громадську думку формує не більшість, а ті хто вміє поширювати потрібні для когось тези через засоби масової комунікації. Пам’ятаймо, що пропаганда – це сила, яка може призводити до різних наслідків. Кому як не нам про це знати. У нашій країні війна, частковою причиною якої була пропаганда країни-агресора.

Ще раз звертаємось до читачів нашої сторінки з проханням висловити свої думки у коментарях, зваживши всі «за» і «проти». НПП «Синевир» ретельно проаналізує думку громадськості. Це допоможе нам прийняти правильні рішення. Також згадані у цьому матеріалі питання ми виноситимемо на розгляд науково-технічної ради парку.

 

Контакти:

Адреса: c. Синевир-Остріки, Міжгірський район, Закарпатська область, 90041
Тел.: (03146) 2-76-18; (03146) 2-76-90.
Електронна адреса: 
npp-synevyr@ukr.net
Сторінка FB: https://www.facebook.com/NacionalnijPrirodnijParkSynevir/

 

Джерело: НПП “Синевир”