Синевирська рада » Синевирці перед вибором: або стати центром ОТГ, або дати себе поглинути?
СИНЕВИРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
photography
НОВИНИ
Анонси
3 Грудня 2019
СИНЕВИРСЬКА ОТГ – БУДЕ! МІНРЕҐІОН ПОДАСТЬ ДО КАБМІНУ ПЕРСПЕКТИВНИЙ ПЛАН, СХВАЛЕНИЙ ОБЛРАДОЮ

Як раніше повідомлялося, 26 вересня 2019 року на черговій сесії Закарпатської обласної ради депутати затвердили Перспективний план формування об’єднаних територіальних громад із 60-тьма …

Місцеве самоврядування
1 Жовтня 2019
Синевирську ОТГ внесено до Перспективного плану формування об’єднаних територіальних громад

26 вересня 2019 року на черговій сесії Закарпатської обласної ради депутати затвердили Перспективний план формування об’єднаних територіальних громад. Голосування відбувалося в декілька …

Місцеве самоврядування
4 Вересня 2019
Нова очільниця Мінрегіону: ми будемо переходити до об’єднання громад за перспективними планами

Сьогодні децентралізація — це вже не питання кількості створених громад чи об’єднання районів. В пріоритеті – людський розвиток. І наразі Уряд формує …

Місцеве самоврядування
4 Вересня 2019
Президент України доручив завершити децентралізацію та провести місцеві вибори за новим устроєм

Президент України Володимир Зеленський під час зустрічі з керівництвом Верховної Ради, Кабінету Міністрів та правоохоронних органів окреслив першочергові завдання у сфері децентралізації …

Синевирці перед вибором: або стати центром ОТГ, або дати себе поглинути?

У зв’язку із запитаннями, що віднедавна надходять до Синевирської сільської ради з приводу процесу децентралізації та добровільного об’єднання громад на території Тереблянської долини, пояснюємо про що йде мова.

 

Поняття реформи децентралізації

05.03.2015 набрав чинності Закон України “Про добровільне об’єднання територіальних громад”, який започаткував в Україні реформу децентралізації.

Реформа  децентралізації – це передача більших повноважень та фінансових ресурсів від державних органів – об’єднаним громадам.

Крім нових обов’язків і більшої відповідальності вказана реформа передбачає передачу в місцеві бюджети великої частини загальнодержавних податків і зборів, що сприятиме наповненню місцевого бюджету та використання коштів на потреби громади.

В об’єднаних територіальних громадах мешканці мають бути забезпечені послугами, що надаються органами державної влади у районних центрах.

Крім того, об’єднані територіальні громади отримають весь спектр повноважень, що їх наразі мають міста обласного значення.

 

Місцеві вибори у 2020 році відбуватимуться у нових обєднаних районах і громадах

Запланованою датою завершення процесу децентралізації є 2020 рік.

Адже вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у жовтні 2020 року відбуватимуться на новій територіальній основі громад і районів.

Це означає, що до того часу в Україні мають уже бути новоутворені об’єднані громади і райони.

До цього моменту залишається трохи більше року.

Жодна сільська рада із населеними пунктами, що входять до неї, не зможе самостійно існувати, як зараз. Вона або має стати центром майбутньої об’єднаної громади, або повинна увійти до складу іншої об’єднаної громади.

У центрі громади знаходитиметься адміністрація об’єднаної громади, яка буде надавати більшість з тих послуг, що надається нині у районному центрі.

В інших селах за рішенням ради об’єднаної громади замість сільських рад будуть створені старостинські округи, які очолюватимуть старости, котрі будуть надавати послуги населенню на місцях.

 

Що таке Перспективний план обєднаних громад?

Перспективний план формування об’єднаних громад – це документ, який визначає перелік спроможних територіальних громад області, містить найменування громад, їх центри, а також перелік населених пунктів, що входять до їх складу.

Перспективний план розробляється на підставі Методики формування спроможних територіальних громад.

Перспективний план формування територій громад області розробляється обласною державною адміністрацією та подається на розгляд відповідної обласної ради.

Обласна рада повинна його схвалити, після чого такий план затверджується Кабінетом Міністрів України.

Такий план слугує, так званим, “дороговказом” для громад та визначає, кому і з ким краще об’єднатися, враховуючи економічні, географічні та інші показники.

Проте, за 4 роки, поки триває реформа децентралізації, у Закарпатській області до цих пір немає затвердженого Перспективного плану формування територій громад області.

Напочатку червня цього року Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства розробило проект Перспективного плану створення спроможних об’єднаних територіальних громад Закарпатської області та надіслало його на ознайомлення та врахування до Закарпатської облдержадміністрації.

Вказаний жест із Києва свідчить про наступне: “ніхто вас чекати більше не буде, не можете самі, зробимо ми”.

У такий спосіб урядовці намагаються зрушити процес децентралізації у Закарпатській області з місця, оскільки та пасе задніх.

 

Що буде із Закарпаттям? Що буде з Синевиром та іншими селами?

Так, за проектом Мінреґіону на Закарпатті має бути створено рівно 40 громад з урахуванням існуючих.

Як вбачається, запропонований проект передбачає створення в Міжгірському районі трьох об’єднаних громад – Міжгірської, Пилипецької та Колочавської.

Крім того, Мінреґіон розробило модель системи адміністративно-територіального устрою Закарпатської області субрегіонального рівня.

Згідно з рекомендованою моделлю, на Закарпатті буде 4 об’єднані райони: Ужгородський, Мукачівський, Хустський та Тячівський.

Нинішній Міжгірський район із новоутвореними у ньому громадами увійде до складу новоутвореного Хустського району.

 

За проектом Мінреґіону до складу Колочавської ОТГ з адміністративним центром у с. Колочава мають увійти усі села Тереблянської долини в межах Національного природного парку “Синевир”, серед яких у тому числі село Синевир та село Заверхня Кичера, що підпорядковані Синевирській сільській раді.

Однак, наразі це тільки проект. Остаточне рішення має ухвалити Закарпатська обласна рада і підтвердити Кабінет Міністрів України.

Раніше в межах Національного природного парку “Синевир” передбачалося створення Синевирської ОТГ з адміністративним центром у с. Синевир. Сусідні села мали об’єднатися навколо Синевира.

Згодом йшла мова про можливе створення двох окремих Синевирської ОТГ і Колочавської ОТГ. За цим задумом до Синевирської ОТГ мали приєднатися населені пункти Синевирсько-Полянської сільської ради, а до Колочавської ОТГ – населені пункти Негровецької сільської ради.

Проте ніхто ні з ким, так і не захотів об’єднуватися.

Жодна із громад ніяких кроків один одному на зустріч не зробила.

Усе закінчилося на етапі громадського обговорення.

 

Що відбувається зараз? Чому скликано загальні збори?

На засіданні 23 сесії Синевирської сільської ради, що проходило 05.06.2019, депутати обговорили розроблений Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України проект Перспективного плану створення спроможних об’єднаних територіальних громад Закарпатської області.

У зв’язку з інформацією, що урядовці пропонують включити усі села Тереблянської долини в межах Національного природного парку “Синевир” до Колочавської об’єднаної громади з адміністративним центром у с. Колочава, депутати висловили ряд зауважень стосовно запронованого формату об’єднання та відмітили, що він має суттєві недоліки.

У ході жвавих дискусій присутні на засіданні депутати Синевирської сільської ради виступили категорично проти розробленого Мінреґіоном проекту щодо входження сіл Синевир, Заверхня Кичера Синевирської сільської ради до складу Колочавської об’єднаної територіальної громади із центром у с. Колочава.

У той же час більшість депутатів ініціювала пропозицію щодо добровільного об’єднання територіальних громад сіл Синевир, Заверхня Кичера Синевирської сільської ради, сіл Синевирська Поляна, Береги, Загорб, Свобода СиневирськоПолянської сільської ради у Синевирську територіальну громаду з центром у селі Синевир.

Вказану пропозицію було зареєстровано, зараз проходить вивчення та обговорення вказаної ініціативи.

У четвер, 27.06.2019, заплановано проведення загальних зборів мешканців Синевира та Заверхньої Кичери.

На загальних зборах з цього приводу мають висловитися мешканці.

Після закінчення громадського обговорення (06.07.2019) на черговій сесії Синевирської сільської ради депутати мають вирішити чи надавати згоду на об’єднання громад у такому форматі та чи звертатися із пропозицією про об’єднання до Синевирсько-Полянської сільської ради.

Якщо більшість із 22 депутатів підтримає таку ініціативу то до Синевирсько‑Полянської сільської ради буде надіслано пропозицію про об’єднання.

Після одержання такої пропозиції на території Синевирсько-Полянської сільської ради протягом 30 днів має здійснюватися її вивчення та обговорення, після чого депутати мають розглянути відповідне питання на черговій сесії сільської ради та прийняти рішення, чи об’єднуватися із Синевиром, чи дати, аби Cиневир і Синевирську Поляну приєднали до Колочави.

 

Який процес створення ОТГ?