Синевирська рада » Вийшла у світ монографія Василя Міщанина про радянізацію Закарпаття у повоєнний період
СИНЕВИРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
photography
НОВИНИ
Освіта
27 Серпня 2019
Рейтинг шкіл Закарпаття: яке місце цьогоріч посіла Синевирська ЗОШ І-ІІІ ст.?

Інформаційним освітнім ресурсом «Освіта.ua» складено рейтинг загальноосвітніх шкіл Закарпатської області, що посіли найвищі місця у рейтингу шкіл України за підсумками ЗНО 2019 року. У …

Освіта
23 Жовтня 2018
Синевирські школярі порадували клишоногих гостинцями

Учні Синевирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів взяли участь у екологічній акції «Гостинці для клишоногих». Разом із учителями старшокласники зібрали 20 міхів яблук …

Освіта
20 Жовтня 2018
Закарпатський поет закликав берегти красу Карпат

Закарпатський поет Василь Попик написав вірш, присвячений природній красі Міжгіріщини. У творі автор описує природні багатства Карпат, серед яких згадує і Синевир, …

Освіта
29 Серпня 2018
Синевирська ЗОШ І-ІІІ ст. увійшла у п’ятірку кращих шкіл району за результатами ЗНО

Інформаційним освітнім ресурсом «Освіта.ua» складено рейтинг загальноосвітніх шкіл Закарпатської області, що посіли найвищі місця у рейтингу шкіл України за підсумками ЗНО 2018 року. …

Вийшла у світ монографія Василя Міщанина про радянізацію Закарпаття у повоєнний період

Нещодавно доцент кафедри історії України УжНУ, синевирець Василь Міщанин закінчив роботу над монографією «Радянізація Закарпаття 1944–1950 рр.», обсягом 644 сторінок.

Наукову працю було рекомендовано до друку Вченою радою УжНУ. Її відповідальним редактором виступив завідувач кафедри історії України, професор Роман Офіцинський.

Відразу треба віддати належне автору за введення в науковий обіг значної кількості нових документів не тільки з Державного архіву Закарпатської області, а й із загальнодержавних.

Уже перші роки радянської влади запам’яталися закарпатцям арештами військовою контррозвідкою «СМЕРШ» діячів Карпатської України, депортаціями німців та угорців.

Василь Міщанин відзначає особливості кадрових призначень, проведення місцевих і парламентських виборів. Справедливо підкреслюється обмеження політичних прав усіх соціальних верств. Аграрна політика (колективізація) була спрямована на цілковитий контроль над закарпатським селянином, його закріпачення колгоспно-радгоспним ладом. Тим, хто противився колективізації, шлях був короткий: арешт, засудження, ув’язнення.

Автор не заперечує, що зрушення в культурі, освіті, медицині були значними і викликали підтримку населення. Але не слід забувати, що головним завданням закладів освіти і культури стало комуністичне виховання і пропаганда радянського способу життя. На значній джерельній базі розглянуто й антирелігійну діяльність радянських і партійних органів.

За радянським законодавством церква була відокремлена від держави, а школа – від церкви. Та цього виявилося замало. Тоталітарна держава всіляко втручалася в діяльність конфесій. Православна церква змушена була змінити свою юрисдикцію: перейти від Сербського патріархату до Московського (1945 р.). Радянські спецагенти вбили єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Ромжу (1947 р.), а саму церкву ліквідували 1949 р.

У виданні охоплено різноманітні аспекти радянізації Закарпаття. Чимало з них висвітлені в сучасних публікаціях. Однак цілком можна стверджувати, що праця Василя Міщанина є комплексним дослідженням процесів радянізації Закарпаття 1944-1950 рр., написана на основі документів, які вперше вводяться у науковий обіг. Частково дослідник долучився і до публікації документів. Доволі пізнавальною є публікація в тексті низки фотоілюстрацій важливих документів і суспільно-політичних подій.

Наприкінці монографії подано 35 документів, які, на нашу думку, вдало роблять наголос на головних складових елементах політики радянізації. Це передусім матеріали з фондів Державного архіву Закарпатської області (м. Ужгород) та Центрального державного архіву громадських об’єднань України (м. Київ). Архівні документи підкріплено усно-історичними джерелами, зібраними студентами історичного факультету у 2015 р. в ході етнографічної експедиції.

Вихід монографії В. Міщанина «Радянізація Закарпаття 1944-1950 рр.» є вагомим внеском в історіографію історії Закарпаття ХХ ст., «радяністики», краєзнавства.

Монографія стане в пригоді краєзнавцям, студентам, усім шанувальникам минулого.

 

Дмитро ДАНИЛЮК
доктор історичних наук,
заслужений професор УжНУ