Синевирська рада » Вийшла у світ монографія Василя Міщанина про радянізацію Закарпаття у повоєнний період
СИНЕВИРСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
photography
НОВИНИ
Освіта
31 Січня 2020
У Синевирській ЗОШ пройшов волейбольний турнір, приурочений пам’яті Михайла Луковича Сятині

Велична і свята,  моя ти Україно, Лише тобі карать нас і судить Нам берегти тебе, соборну і єдину І нам твою історію творить!   …

Освіта
26 Листопада 2019
Синевирські школярі відвідали Закарпатський обласний краєзнавчий музей

Автори кращих робіт конкурсу «Відповідальність за створіння – природу», який недавно завершився у школах на території національного природного парку «Синевир», здійснили екскурсію …

Освіта
18 Листопада 2019
Делегація Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова відвідала Синевирську ЗОШ І-ІІІ ст.

15 листопада національний природний парк «Синевир» відвідала делегація Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова на чолі з ректором вузу, доктором філософських наук, …

Освіта
27 Серпня 2019
Рейтинг шкіл Закарпаття: яке місце цьогоріч посіла Синевирська ЗОШ І-ІІІ ст.?

Інформаційним освітнім ресурсом «Освіта.ua» складено рейтинг загальноосвітніх шкіл Закарпатської області, що посіли найвищі місця у рейтингу шкіл України за підсумками ЗНО 2019 року. У …

Вийшла у світ монографія Василя Міщанина про радянізацію Закарпаття у повоєнний період

Нещодавно доцент кафедри історії України УжНУ, синевирець Василь Міщанин закінчив роботу над монографією «Радянізація Закарпаття 1944–1950 рр.», обсягом 644 сторінок.

Наукову працю було рекомендовано до друку Вченою радою УжНУ. Її відповідальним редактором виступив завідувач кафедри історії України, професор Роман Офіцинський.

Відразу треба віддати належне автору за введення в науковий обіг значної кількості нових документів не тільки з Державного архіву Закарпатської області, а й із загальнодержавних.

Уже перші роки радянської влади запам’яталися закарпатцям арештами військовою контррозвідкою «СМЕРШ» діячів Карпатської України, депортаціями німців та угорців.

Василь Міщанин відзначає особливості кадрових призначень, проведення місцевих і парламентських виборів. Справедливо підкреслюється обмеження політичних прав усіх соціальних верств. Аграрна політика (колективізація) була спрямована на цілковитий контроль над закарпатським селянином, його закріпачення колгоспно-радгоспним ладом. Тим, хто противився колективізації, шлях був короткий: арешт, засудження, ув’язнення.

Автор не заперечує, що зрушення в культурі, освіті, медицині були значними і викликали підтримку населення. Але не слід забувати, що головним завданням закладів освіти і культури стало комуністичне виховання і пропаганда радянського способу життя. На значній джерельній базі розглянуто й антирелігійну діяльність радянських і партійних органів.

За радянським законодавством церква була відокремлена від держави, а школа – від церкви. Та цього виявилося замало. Тоталітарна держава всіляко втручалася в діяльність конфесій. Православна церква змушена була змінити свою юрисдикцію: перейти від Сербського патріархату до Московського (1945 р.). Радянські спецагенти вбили єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Ромжу (1947 р.), а саму церкву ліквідували 1949 р.

У виданні охоплено різноманітні аспекти радянізації Закарпаття. Чимало з них висвітлені в сучасних публікаціях. Однак цілком можна стверджувати, що праця Василя Міщанина є комплексним дослідженням процесів радянізації Закарпаття 1944-1950 рр., написана на основі документів, які вперше вводяться у науковий обіг. Частково дослідник долучився і до публікації документів. Доволі пізнавальною є публікація в тексті низки фотоілюстрацій важливих документів і суспільно-політичних подій.

Наприкінці монографії подано 35 документів, які, на нашу думку, вдало роблять наголос на головних складових елементах політики радянізації. Це передусім матеріали з фондів Державного архіву Закарпатської області (м. Ужгород) та Центрального державного архіву громадських об’єднань України (м. Київ). Архівні документи підкріплено усно-історичними джерелами, зібраними студентами історичного факультету у 2015 р. в ході етнографічної експедиції.

Вихід монографії В. Міщанина «Радянізація Закарпаття 1944-1950 рр.» є вагомим внеском в історіографію історії Закарпаття ХХ ст., «радяністики», краєзнавства.

Монографія стане в пригоді краєзнавцям, студентам, усім шанувальникам минулого.

 

Дмитро ДАНИЛЮК
доктор історичних наук,
заслужений професор УжНУ